Wczasy nad polskim morzem

Z pobytów nad morzem zwykliśmy korzystać w trakcie wakacji. Wczasy nad polskim morzem to szansa nie tylko na wspaniałą opaleniznę, ale również sposób na podratowanie zdrowia. Dobroczynny wpływ na człowieka, jego samopoczucie ma bowiem jod zawarty w powietrzu unoszącym się nad plażami. Dzisiaj chcielibyśmy opisać wam kilka powodów, dla których warto pomyśleć o wczasach nad polskim morzem. Podpowiemy też, która pora roku będzie lepsza na zaplanowanie urlopu nad morzem w zależności od państwa potrzeb i oczekiwań.

Dlaczego warto wybrać się nad morze?

Magiczny charakter wypoczynku nad polskim morzem zawdzięczamy jodowi zawartemu w powietrzu nad morzem. Jod to pierwiastek, który bierze udział w produkcji hormonów tarczycy, regulujących metabolizm oraz pracę układu nerwowego. Jest on niezbędny do produkcji dwóch podstawowych hormonów tarczycy: tyroksyny (T4) i jej aktywnej formy trójjodotyroniny (T3). Od prawidłowego stężenia tych hormonów we krwi zależy m.in. prawidłowy rozwój i funkcjonowanie mózgu oraz układu nerwowego, przysadki mózgowej, mięśni, serca, nerek. Między innymi z tego powodu wypoczynek nad morzem zalecany jest w szczególności:

  • osobom chorym na tarczycę,
  • kobietom w ciąży,
  • dzieciom.

Niedobór doprowadzić może do wielu schorzeń i problemów z prawidłowym funkcjonowaniem organizmu. Tarczyca bowiem jak już to zostało poniekąd napisane, odpowiada za stabilność emocjonalną oraz odpowiedni poziom hormonów w organizmie. Od jej prawidłowej pracy zależy również zdolność organizmu do kontrolowania masy ciała. W przypadku niedoboru jodu dochodzi do ogólnego pogorszenia stanu zdrowia.

Kiedy wybrać się na wczasy nad polskim morzem?

Jeśli chcemy skorzystać z dobroczynnej mocy bryzy morskiej, naładować ciało energią, oczyścić organizm z zalegających toksyn i zanieczyszczeń mamy dobrą informację. Nad naszym morzem zawartość jodu w powietrzu utrzymuje się na wysokim poziomie przez cały rok. Chociaż najwięcej jest go jesienią i wiosną w tzw. okresie sztormowym. Zawartość jodu w powietrzu zmienia się wraz z temperaturą otoczenia. Im wyższa temperatura tym zawartość jodu w powietrzu mniejsza. Ale i tak biorąc pod uwagę polskie morze, zawartość jodu w okresie wakacji, sezonu urlopowego jest i tak o wiele wyższa niż no w tym samym okresie np. nad Morzem Śródziemnym.

Z pobytu nad morzem powinny szczególnie korzystać osoby z terenów centralnej i południowej Polski, terenów przemysłowych, czyli terenów, w których społeczeństwo statystycznie częściej zmaga się z problemami tarczycy.

W jaki sposób wypoczywać nad morzem?

Polskie morze to nie tylko leniuchowanie na plaży i spacery o zachodzie słońca. To również świetny sposób na poznanie zabytków architektury. Warto wykorzystywać nowoczesne formy lokomocji w postaci przelotów samolotem czy podróżą szybką koleją, a na miejscu skorzystać z możliwości wynajmu auta. W naszym Hotelu ** zapewniamy atrakcje na każdy rodzaj wypoczynku. Zapewniamy regenerację zarówno ciała, jak i ducha. W trakcie wczasów nad morzem można bowiem nie tylko spędzać czas stricte na plaży, ale również oddać się zabiegom relaksacyjnym czy też odżywczym na ciało i twarz, by po powrocie do domu wrócić ze zdwojoną siłą do codziennych zadań i obowiązków.

Leave a Reply