Piękne stopy cały rok

Stopy to najbardziej zaniedbywana część ciała – choć na ogół nie zwracamy na nie uwagi, problem ten staje się szczególnie widoczny podczas letnich miesięcy, gdy zrzucamy kozaki na rzecz klapków i delikatnych sandałków. Jak prawidłowo dbać o stopy, by pozostały piękne bez względu na porę roku?

Sposoby na piękne stopy

Ponieważ stopy narażone są na nieustanny nacisk, ich skóra często jest twarda i zgrubiała. Zrogowaciały naskórek najlepiej regularnie złuszczać za pomocą specjalnego peelingu czy przy użyciu pumeksu. Pamiętajmy jednak, że po każdym takim zabiegu na oczyszczoną skórę stóp koniecznie trzeba nanieść tłusty krem.

By skóra stóp zachowała elastyczność i gładkość, możemy mniej więcej raz w tygodniu urządzić im kąpiel w ziołowym naparze. Wykorzystajmy do tego celu rumianek i miętę, a jeśli mamy bardzo suchą skórę lub podrażnienia – nagietek i siemię lniane.

Jeżeli możemy zainwestować kilkadziesiąt złotych w zabiegi pielęgnacyjne, koniecznie zafundujmy sobie masaż relaksacyjny stóp – nie tylko poprawi on stan naszej skóry, lecz przede wszystkim rozluźni nasze mięśnie i wzmocni krążenie krwi, a przy tym wszystkim zapewni nam mnóstwo zbawiennego relaksu. Warto zdecydować się na ten zabieg zwłaszcza w sytuacji, gdy często nosimy buty na obcasach, a także jeśli prowadzimy głównie siedzący tryb życia.

Piękne stopy to nie tylko skóra. Równie ważny jest wygląd paznokci, którym powinniśmy regularnie dostarczać witamin z grupy B oraz witamin A i E. Jeżeli mamy problem z wrastającymi paznokciami, zmodyfikujmy też sposób, w jaki je obcinamy – starajmy się nie obcinać ich za bardzo przy brzegach, przycinajmy je też raczej prosto, niż po łuku.

Jeżeli mamy częste problemy z wytwarzaniem się odcisków na stopach, w pierwszej kolejności powinniśmy skontrolować nasze obuwie – to właśnie niedopasowane buty stanowią najczęstszą przyczynę odcisków i nagniotków. Same zmiany skórne zwalczymy dzięki zastosowaniu maści złuszczających zawierających kwas salicylowy i zabezpieczaniu skóry wokół nich za pomocą maści ochronnych.

Leave a Reply